חיפוש
  • spiderj1

כללים בסיסיים לצילום - "מטיילים ומצלמים"

עודכן: 16 בנוב׳ 2020


צילום נכון הוא כזה שיניב תוצאות יפות, נעימות לעין ומביעות את נקודת המבט של הצלם. בעזרת למידה של מספר כללים, תרגול, חשיבה ותכנון, ניתן לשפר בצורה ניכרת את יכולות הצילום ולהפיק תמונות מרהיבות.


3 גורמים מרכזיים משפיעים על התמונה:

  1. קומפוזיציה

  2. פרספקטיבה

  3. אור 

שלב 1 - קומפוזיציה

לכל תמונה יש את הגבולות שלה, המסגרת (הפריים).

הצלם הוא זה שמחליט מה יכנס ומה לא ובאיזה אופן לארגן את האובייקטים בתוך התמונה. במילים פשוטות, בקומפוזיציה האמן בונה את התמונה, מחליטים על צורתה, מה יהיה בתוכה ומה יישאר בחוץ, איך לנצל את המרחב בצורה נכונה וכדומה. הקומפוזיציה משמשת אותנו בכדי ליצור את התמונה שהעין הכי תאהב ותהנה לראות ותדגיש את הנושא בצורה המיטבית.


אז איך עושים את זה?


הסיפור:

ראשית - צריך לבחור נושא (אובייקט, דמות, או חלק מהנוף), שהוא העיקר מבחינתנו. הצילום יהיה מותאם על פי הנושא, כלומר, הצלם יגרום לעין הצופה ללכת אליו. הנושא בדרך כלל נתמך ע"י נשוא שמהווה לו השלמה ומשלים את הסיפור שלו.


לדוגמא - תמונה של סימון שבילים על רקע התבור. הנושא הוא טיולים, אז האובייקט המרכזי הוא סימון השביל (הסמל), הנשוא הוא השביל בצד והרקע הוא הר תבור, כל אלה משלימים את הסיפור.


שימו לב שהאבן עם הסימון לא נמצאת במרכז הפריים/התמונה, וזאת במכוון, על מנת ליצור מבנה נכון יותר.


המבנה:

לאחר שבחרנו את הנושא, נקדיש מחשבה למיקומים של האובייקטים בתוך התמונה וכן למבנה הצורני של התמונה כולה. "חוק השלישים" מכתיב עקרונות בסיסיים להשגת מבנה נכון מבחינת הנושא ומאוזן מבחינה צורנית. חוק השלישים - מתייחס לחלוקה של התמונה לשלישים לאורך ולרוחב או במילים אחרות- לחלוקה של התמונה לתשעה מרובעים שווים. באופן זה, יווצרו ארבעה צירים מרכזיים ו- 4 נקודות מפגש.


אם תמקמו את האובייקט החשוב באחת מנקודות המפגש, העין של הצופה תמשך אליו באופן טבעי. לדוגמא, פניו של הקוף בתמונה הבאה:


כאשר מצלמים אובייקט עם כיוון (כיוון תנועה או כיוון מבט), כדאי להפנות את הכיוון אל שני השלישים הנותרים. התנועה של הקוף בתמונה למעלה או כיוון המבט של הציפור בתמונה הבאה (שניהם ממוקמים בשליש הראשון, כאשר הכיוון מותיר מרחב בשני השלישים הנותרים):


עקרון נוסף שיוצר קומפוזיציה טובה ונכונה הוא עקרון הקומפוזיציה המתכנסת- שימוש בעקרון זה, יוצר עניין נוסף בתמונה ואף עשוי לסייע בהכוונת עין הצופה לאובייקט הרצוי. קומפוזיציה מתכנסת- נוצרת על ידי קווים מתכנסים בתמונה, לפעמים לכיוון האובייקט החשוב, אך לא בהכרח.


למשל, אם נסתכל בתמונה שצולמה בצפת אנחנו רואים סוג של קומפוזיציה מתכנסת, בקומפוזיציה מתכנסת יהיו קווים מקבילים שיוצרים משולש והעין של הצופה נמשכת אל נקודת המפגש בין המשולשים. במציאות הקווים מקבילים אך בתמונה תיווצר תחושה של התכנסות:חנות תבלינים בשוק עכו העתיקה:


תמונה זו היא גם דוגמא טובה לצילום מתוכנן. אני, כצלם, ראיתי שהאיש קונה תבלינים ויש אינטראקציה מעניינת בין הקונה למוכר. חיפשתי את הזווית הנכונה כדי לצלם. שורת התבלינים יוצרת את הקומפוזיציה המתכנסת, הקונה הוא הנושא והתבלינים הם הנשוא.
לסיכום - קומפוזיציה

מסגרת - אנחנו יכולים להחליט מה נכנס לתוכה ומאיזה כיוון נצלם.
נושא - ננסה לקבוע מה הוא הנושא, מה הוא הנשוא ומה הרקע.
חוק השלישים - נכוון את עין הצופה לאובייקט הרצוי בעזרת מיקומו על אחת מ-4 נקודות המפגש.
קומפוזיציה מתכנסת - ניצור עניין והכוונה אל הנושא באמצעות יצירת קווים מתכנסים. 

שלב 2- פרספקטיבה - יצירת עומק בתמונה

תשתדלו לא לזוז בעת הצילום, ניתן לתכנן השהייה במצלמה של שלוש שניות, מה שנותן זמן להתייצב ומונע את המגע בנייד.


דרכים להוספת ממד של עומק בתמונה

קווים מוליכים - נקודת המגוז

שימוש בקווים מוליכים זו אחת מהדרכים היותר מוכרות ליצירת עומק בתמונה ואחד מחוקי הקומפוזיציה הבולטים )קומפוזיציה מתכנסת(. קווים מוליכים ינחו את הצופה בתמונה לעבר המטרה הברורה שלנו ויחד עם זאת, הם יביאו איתם תחושת עומק לאורך הפריים. כאשר אנו מתבוננים בתמונה עם קווים מוליכים, העין שלנו באופן אוטומטי הולכת עם כיוון הקווים ונעצרת בנקודה בה הקווים מתכנסים – דבר היוצר לנו תחושה ברורה שבתמונה יש גם אזורים קרובים וגם אזורים רחוקים.

מסגור טבעי

שיטה נוספת ליצירת עומק בתמונה (ועניין) היא למסגר את האובייקט החשוב (הנושא) אותו אנחנו מצלמים ובכך ליצור קומפוזיציה מעניינת ועומק, כי ברור לנו כצופים שהמסגור נמצא מלפני האובייקט, דבר היוצר תחושת עומק, ניתן לראות זאת בבירור בתמונה של גיא החמוד שמוסגר בעזרת עלי התות.

יחסי גודל בין האובייקטים

נכניס לתמונה אובייקטיים משניים בהבדלי גודל משמעותיים מהאובייקט המרכזי )הנושא( שאנחנו בוחרים לצלם ובכך ניצור תחושת עומק לצופה, בתמונה שלפנינו הכלב מקדימה הוא הנושא והדייג והכלב ברקע עוזרים לנו ליצור את אשליית העומק. בנוסף, ישנם את הקווים של הרצפה היוצרים את הקווים המתכנסים ומה שמוסיף לתחושת העומק בתמונה.

יצירת עומק בעזרת צבעים

השימוש בצבעים מנוגדים עוזר לנו ליצור עומק בתמונה, כפי שניתן לראות בתמונה למטה.


הצבעים המנוגדים הם:

  1. צהוב וסגול

  2. כחול וכתום

  3. אדום וירוק
אור וצל

כצלמים נוכל לקבוע מהיכן לצלם את התמונה בהתאם למקור האור המרכזי. לרוב, כצלם אעדיף שלא "לשטוף" את האובייקט באור כי זה יוצר תמונה "שטוחה" מעברי אור וצל יוצרים במוח תחושת נפח ועומק באובייקטים ודמויות.אפילו כשמצלמים אובייקט בודד ללא רקע מרוחק יותר, כדוגמת הפורטרט בתמונה, כדאי להשתמש באור וצל כדי להוסיף נפח ועניין.

בהצלחה! יסי סלס


332 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול